Projektanci Kamila i Nikodem Szpunar otworzyli przed nami swoją pracownię, zlokalizowaną w starej części Pragi w Warszawie, i przenieśli jej cząstkę do Bydgoszczy. To, co łączy te dwa miejsca, to przede wszystkim przeszklony front, wejście prosto z ulicy i małe, ale bardzo jasne wnętrze. Tuż po przekroczeniu progu Galerii znajdziemy się w miejscu, które jest artystom na co dzień bardzo bliskie. To w pracowni powstają nowe pomysły i nowe projekty, którymi potem dzielą się z innymi. Tutaj nie tylko ujrzymy gotowy projekt, ale cały proces jego powstawania, proces wielu rozmów, pierwszych pomysłów i szkiców.
Na całość wystawy Pracownia składa się wiele elementów. Już od samego wejścia uwagę przykuwa kolekcja luster Cosmic, które cechuje pewna prostota połączona z niezwykłą dekoracyjnością. Prezentowane zwierciadła nawiązują do planet i zostały pokryte wzorami wywodzącymi się z op-artu. Trudno nie zauważyć wielu egzemplarzy miniaturowych mebli o wyrazistych barwach i kształtach, stworzonych w duchu nowoczesnej technologii. Wspólnie zaprojektowane makiety są wstępem do efektu finalnego, czyli pełnowymiarowych obiektów – dwóch foteli Algo o zachwycającym designie. Podczas spaceru po wystawie możemy na moment przysiąść i zatracić się w wielkoformatowych abstrakcyjnych płótnach Nikodema oraz mniejszych formach rysunków i obrazów Kamili. W ich malarstwie najbardziej wyrazisty jest kolor i gradientowość przeskalowanych form, które tworzą abstrakcyjną całość. Wystawa Pracownia jest pewnego rodzaju zatrzymaniem chwili, czasu w jednym miejscu. Ujęciem z całego dnia, z całego procesu twórczego.
Studio Szpunar. Kamila i Nikodem Szpunar – artyści, projektanci mebli, absolwenci wydziału Wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz National College of Art and Design w Dublinie. Razem tworzą pracownię projektową zlokalizowaną w starej części Pragi w Warszawie. Jest to przestrzeń, w której myśl projektowa przekłada się na produkty, obiekty z pogranicza abstrakcji oraz obrazy. Współpracują z polskimi markami meblowymi takimi jak Paged, Noti, Befame, IWC wdrażając produkty na skalę przemysłową. Proces twórczy opierają na zdobywanej wiedzy technologicznej w połączeniu z intuicją oraz obserwacją otaczających form. Ich projekty prezentowane były na międzynarodowych targach w Berlinie, Londynie czy Salone del Mobile w Mediolanie. Laureaci kilku nagród, Make Me!, jak również shortlisted Asahikawa Design Awards, Projektant Roku 2022,
kuratorka: Karolina Rybka
Początek 21.10.2022, godz. 18.00
Gdańska 3
Koniec 3.12.2022