Wystawa W połączeniu to kolejna odsłona mojej pracy z kolekcjami sztuki po takich wystawach jak m.in. Słońce twojego serca, Ponawianie, czy Medycyna kolekcji. To również owoc mojego kontaktu z galeryjnymi zbiorami prac opatrzonych tytułami, które są nazwami nie tylko moich ulubionych miejsc w Borach Tucholskich, naturalnie poszerzających percepcję.
Kolekcja sztuki Muzeum w Chojnicach, zainaugurowana w 1984 roku, proponuje kontakt ze sztuką współczesną mieszkańcom i turystom odwiedzającym Bory Tucholskie. Dzięki temu natura i sztuka są tutaj ze sobą bardzo blisko, wspierając ludzkie podróże w głąb siebie. Poprzez sztukę wędrujesz do uważności na połączenie swojego rdzenia z kosmicznym układem, którego doświadczasz, przebywając w naturze. Te dwa doświadczenia uzupełniają się, są jak wdech i wydech, przypominając o tym, jak jesteśmy subtelnie ze wszystkim połączeni.
Podróż do regionu, skąd pochodzi kolekcja, w oczywisty sposób wpływa na kształt wystawy. Pragnienie uchwycenia tego szczególnego kontaktu z krajobrazem i jego mieszkańcami owocuje wyborem prac oddających poprzez swoje walory rysunkowe procesualność, ulotność, emocje, odczucia ciała. Splot horyzontów, miejsc, ludzi, zwierząt, roślin, lasów i wód ukazuje nowe walory tkanin artystycznych oraz klasycznej już kompozycji Henryka Stażewskiego czy kolażu Erny Rosenstein. Obecność Zapałki, rzeźby Antoniego Porczaka, to impuls do spojrzenia na pracę z kolekcją jak na sytuację wspólnotową: ogień pozostawiony na zapałce w formie śladu wyzwala obraz głębokiego czasu w połączeniu z naturą w przestrzeni twórczej pod wymarzonym adresem w Charzykowych, bo… sztuka to praktyka zmieniania świata. I to już jest. O wolności w tej praktyce przypomina ludowa zabawka z kolekcji etnograficznej Muzeum i baśń ze spotkania na łące w Borach Tucholskich, niosąca ludziom przekaz od Narodu Koni. Ta łąka łączy krąg życia. Tka się baśń, żywa baśń. I odnawia pamięć relacji z całym wszechświatem, jak z całą łąką. Święta dzikość. W połączeniu.
D. Milewska, fragment tekstu do wystawy
kreatorzy doświadczeń: Bory Tucholskie, Jezioro Charzykowskie, Wzgórze Wolność, Baśnie Ludów Ziemi, Ludzie z Narodem Koni
podziękowania dla Galerii Współczesnej Sztuki Polskiej i Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach
artystki i artyści: Małgorzata Buczek-Śledzińska, Józef Chełmowski, Maria Teresa Chojnacka, Jan Cybis, Tadeusz Dominik, Andrzej Fogtt, Kazimiera Frymark-Błaszczyk, Maria Jasnoch-Wiatrowski, Janina Kraupe-Świderska, Lucjan Mianowski, Błażej Ostoja-Lniski, Jerzy Panek, Andrzej Pollo, Antoni Porczak, Erna Rosenstein, Hanna Rudzka-Cybisowa, Henryk Stażewski oraz Magdalena Polkowska Baśnie Ludów Ziemi
kuratorka: Danuta Milewska
Początek 08.08.2025, godz. 18.00
Gdańska 3
Koniec 05.10.2025