19-20.06.2015
pt. od 16.00 – 20.00
sob. od 14.00 – 18.00
Galeria Miejska bwa zaprasza na „Noce z performance 2015 – Tożsamość” 19 i 20 czerwca. „Noce…” to rodzaj festiwalu artystycznego organizowanego od 2004, na którym występują artyści – performerzy. Tegoroczne motto to „Tożsamość”.
Artyści zdefiniują to słowo na nowo, dowolnie je interpretując, przetwarzając, nadając nowe znaczenia, znajdą zaskakujące konotacje. Podążanie za ich tokiem myślenia nie zawsze będzie proste, nie zawsze oczywiste. Ale odczytanie intencji artystów wzbogaci duchowo osoby, które podejmą się tego wyzwania intelektualnego. W tym roku wystąpi kilkunastu artystów, zarówno mieszkających bądź związanych z Bydgoszczą jak i zagranicznych (Islandia, Litwa, Niemcy, Norwegia, Włochy). Miejscem wszystkich wystąpień będzie przestrzeń miasta: Plac Wolności, Plac Teatralny, ulica Gdańska i Mostowa. Artyści wystąpią w piątek 19 czerwca pomiędzy 16.00 – 20.00 oraz w sobotę 14.00- 18.00.
Poniżej lista artystów tegorocznych „Nocy z performance”:
1. grupa artystyczna Art Cube
www.art-cube.eu www.flux-tours.de
2. Marit Tunestveit Dyre
3. Azzura De Gregorio www.azzurradegregorio.it
4. Peter Grodzki www.peteralexandergrodzki.com
5. Ivar Gloi Gunnarsson – ivargloi.info
6. Brynjar Helgason –
7. Wojciech Kowalczyk
8. Wacław Kuczma
9. Danuta Milewska
10. Eimutis Markū nas
11. Edita Nicite
12. Francesca Romana Pinzari – www.francescaromanapinzari.com
13. Grzegorz Pleszyński – pleszynski.wix.com/grzegorz-pleszynski
14. Pavana Reid www.facebook.com/PavanaArt
15. Krzysztof Sikorski

Kilku zagranicznych artystów występowało już podczas poprzednich Nocy z Performance np.: Azzura De Gregorio (2010 rok) czy też artyści z grupy Art Cube (2014 rok). Eimutis Markunas również był w Bydgoszczy wielokrotnie, a jedna z jego instalacji stoi przed Galerią Miejską bwa (Drzewo Pinokio).

Wydarzeniem towarzyszącym będzie prezentacja materiałów archiwalnych (zdjęcia, filmy) z poprzednich edycji „Nocy…” na II piętrze Galerii Miejskiej bwa.

Poniżej biogramy niektórych artystów:

Pavana Reid
urodzona w 1963 r. Khonkaen, Tajlandia
przeniosła się do Irlandii Północnej w 1988
Członek Bbeyond, organizacji sztuki performance z siedzibą w Belfaście
W 2009 uzyskała dyplom ze sztuk pięknych i stosowanych na Uniwersytecie w Ulsterze.
W 2012 roku przeniosła się do Bergen w Norwegii.

Urodziłam się w Khonkaen, w Tajlandii, w sierpniu 1963 roku. W 1988 roku przeniosłam się do Bangor, hrabstwo Down, Wielka Brytania. Emigrowałam do nowej kultury, Irlandia Północna była wtedy w najgorętszym momencie problemów politycznych, pełna podejrzeń, gniewu i nienawiści, co kontrastowało z kulturą, z której się wywodziłam.
„Pytanie o tożsamość zarówno jednostki, jak i w ramach wspólnoty, jest zawsze o wiele bardziej
skomplikowane niż możemy to sobie wyobrazić. Jeżeli tożsamość opisuje, kim naprawdę jesteśmy, to musi zmieniać się razem z nami, a nie pozostawać zgodna z jakimś typem czy grupą. To, kim jestem, jest określone przez mój sposób na życie jako jednostki, czyli sposób, w jaki żyję i w co wierzę, a nie przez to, co ja lub inni ludzie myślą o mnie”.
Połowę życia spędziłam w Irlandii Północnej. W październiku 2010 zaczęłamm prezentować moje
performance w Norwegii. Od tamtej pory pracuję i mieszkam trochę w Irlandii Północnej i Wielkiej Brytanii, trochę w norweskim Bergen. Tematyka gender, imigrantów, religii, polityki i wiele innych kwestii, które wiążą się z moim istnieniem jako jednostki poruszającej się między różnymi krajobrazami, kulturami i społecznościami, odbijają się w mojej pracy. Swoje performance traktuję jako doświadczenia w związkach między ludźmi, miejscem a czasem. Wybieram działania lub sytuacje, by zademonstrować prostotę życia jako jednostka.</i>

Azzurra De Gregorio
urodziła się w Termoli w roku 1985. Zaczęła karierę jako aktorka i stopniowo rozszerzyła swoje doświadczenia w dziedzinie sztuk plastycznych i performatywnych, motywowana potrzebą eksperymentowania na drodze nomadycznej ścieżki artystycznej, która osadza swój kod ekspresyjny w braku definicji. Jej prace badają związki między wykonawcą a publicznością, pomiędzy teatrem, performance a sztuką wizualną. Powstają i są kształtowane tak, by aktywnie stymulować odbiór przez publiczność. W trakcie zdobywania wykształcenia Azzurra De Gregorio studiowała i pracowała z takimi osobowościami, jak Giuseppe Emiliani, Romeo Castellucci (Societas Raffaello Sanzio), Emma Dante, Giovanna Summo, Phil Minton, Gian Ruggero Manzoni, Virgilio Sieni. Poniżej lista dzieł teatralnych, które niedawno napisała i wyreżyserowała: Madre (2014), The sick Rose (2015), Ex-stasis (2015).

Francesca Romana Pinzari urodziła się w Perth, w Australii, w 1976. Do Włoch przeniosła się w wieku czterech lat. Studiowała w Rzymie, na Akademii Sztuk Pięknych, którą ukończyła z wyróżnieniem.
Karierę rozpoczęła jako malarka figuratywna w 2001 roku. Następnie rozpoczęła pracę z różnymi materiałami i mediami, takimi jak instalacje, rzeźba, sztuka wideo i performance. Podejście Franceski do wszelkiego rodzaju dzieł sztuki jest „performatywne”: zaczyna od ciała, i z tego punktu odnosi się do kwestii tożsamości fizycznych, kulturowych, politycznych i religijnych. W ten sposób, mimo że inspirację jej autoportretom zapewnia jej tożsamość i doświadczenia osobiste, to ostatecznie dzieła te przemawiają uniwersalnymi koncepcjami, z którymi widz może poczuć związek. Francesca często nawiązuje niezwykle intymne relacje z widownią, przedstawiając swego rodzaju reportaż o ukrytych tożsamościach, ujawnienie których może sprowokować nieskrywany zachwyt i fascynację.
W 2009 zaczęła wykorzystywać własne włosy i końskie włosie, które sama zbiera w pobliskich stadninach. Korzystając z tego wyjątkowego, dosłownie splecionego materiału synergicznego, tworzy obecnie autoportrety i instalacje. To ekscytujące podejście cieszy się ogólhym uznaniem, czego efektem jest wiele prywatnych i publicznych wystaw.
W rzeźbach i rysunkach stworzonych przez splątanie jej własnych włosów z włosami innych ludzi, relacja między żywym ludzkim ciałem i biologią jest oczywista i natychmiastowa. Można powiedzieć, że w tych pracach Francesca zmienia klasyczną ludzką postać w coś „potwornego” za pośrednictwem tych enigmatycznych chimer. Osiągnięty w ten sposób mocny efekt polega na przeniesieniu widza poprzez mythos w zamierzchłą przeszłość, która jednak rozbrzmiewa głęboko w naszych współczesnych tożsamościach.
W jej występach performance związek z widzem jest coraz silniejszy. Nasze korzenie i nasza własna tożsamość są zawsze głównym punktem, na którym skupiają się jej działania, celem których jest próba zbadania, kim się stajemy w tym złożonym, wielokulturowym uniwersum.
Ostatnio jej prace można było oglądać w: Catarifrangenze, gdzie kuratorem był Achille Bonito Oliva, w MACRO Testaccio w Rzymie; „Krótki pokaz wideo w Katmandu”, Nepal, pokaz „Oczekiwania” w Invisible Dog Gallery w Nowym Jorku, w ramach „Międzynarodowej sesji performerów, w Yes Foundation w Holandii, na festiwalu wideo ADD w rzymskim Palazzo Incontro; oraz na prezentacji objazdowej „Sing Sweet Songs of Conviction” w Berlinie, Nowym Jorku, Rzymie, Londynie, Mexico City i San Francisco. W roku 2011 wygrała nagrodę „Młode rzymskie talenty”, prezentując film oraz performance. Została też rezydentem w SVA w Nowym Jorku, gdzie tworzyła dzieła filmowe, performance i instalacje.

Wojciech Kowalczyk
Urodzony w 1957 roku w Bydgoszczy. Ukończył studia pedagogiczne i studia podyplomowe w zakresie kulturoznawstwa. W sztuce zajmuje się: performance art., video art., instalacją, malarstwem oraz sformułowanymi przez siebie gatunkami sztuki takimi jak: GHNO art(sztuka właściwościowa), KATEEM art.(ogłaszanie kolorów teoretycznych), ALO art.(rzeźba teoretyczna &#8211; antyrzeźba teoretyczna), MEZIT art.( sztuka pośredników), HIPERIMPRESJONIZM PARAMETRALNY, ARX art.(sztuka odnosząca się do osób nieżyjących).
Inicjator i kurator „Bydgoskiego Spichlerza Sztuki” &#8211; Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Performance.
Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków okręgu bydgoskiego, Stowarzyszenia Artystów Sztuk Innych w Warszawie, grupy artystycznej „Młodzi Sztuką” z siedzibą ZPAP w Warszawie, współzałożyciel Biura Wtrąceń Artystycznych Bydgoszcz Główna. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach i działaniach artystycznych w kraju i za granicą.

Danuta Milewska
Artystka, która bywa obiektem, posługuje się performance, tekstem, fotografią i dźwiękiem. W 2015 wydała solową płytę SONOFORMY. W swoich herstoriach porusza m.in. temat pamięci (postpamięci, pamięci ciała). Zarówno jej działania, jak i dokumentacja działań często stają się integralną częścią filmów, koncertów czy wystaw, były prezentowane m.in. w Polsce, Niemczech, Holandii, Francji, Belgii, Wielkiej Brytanii i Finlandii. Autorka i współautorka dwóch spektakli teatralnych oraz wielu reportaży.
Stypendystka PHARE (2007), EROC (Europejskie Regiony Kultury 2009), Miasta Bydgoszczy (2012, 2014).
Członkini Rady Programowej Fundacji Nowa Sztuka Wet Music i Fundacji OM; kuratorka projektów artystyczno-badawczych opartych na idei rezydencji artystycznej ingerujących w szeroko rozumianą przestrzeń publiczną.

Wacław Kuczma Urodzony w 1956 roku w Bydgoszczy. Mieszkający i pracujący w tym mieście z kilkuletnią przerwą na studia w Gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (1977/82) i sześcioletnią pracę w Miejscu Piastowym pod Krosnem. Pracował tam jako nauczyciel malarstwa i rysunku będąc jednocześnie kierownikiem artystycznym szkoły (lata 1983/89).
Od ukończenia studiów zajmuje się nauczaniem artystycznym, prowadzeniem galerii niezależnych, organizowaniem wystaw i sympozjów artystycznych w Polsce i zagranicą. Współzałożyciel Stowarzyszenia Artystycznego „Wieża Ciśnień” i Towarzystwa Wspierania Edukacji Plastycznej w Bydgoszczy. W latach 90tych współpracuje z artystami z Bawarii. Przy ścisłym współdziałaniu z Wolfgangiem Grimm z Regensburga, ale także z Dazi Tyroller i innymi. Od 2002 jest Dyrektorem Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy. Jest aktywnym twórcą. Jego twórczość jest niezależna od panującej aktualnie mody. Wystawiał w Galeriach i Muzeach w Polsce, Europie i w 50 wystawach zbiorowych i około 40 indywidualnych m.in. w : BWA Bydgoszcz, Krosno, BielskoBiała, Nowy Sącz, Zakopane, w galeriach : Nowy Targ, Pałac pod Baranami Kraków, Galerie in der Kofferfabrik Nurnberg, „Galerie an der Havel” Brandenburg, BWA Słupsk, GSW Łomża, Ostrołęka, Rzeszów, I.P of Modern Arts Pomal Holandia, Galeria 13 New York, Miami, Koszyce, Budapeszt, Straubing, Lębork, Bydgoszcz, Galeria Graz Regensburg inst. Szczecin &#8211; Zamek, Bałtycka Galeria Sztuki Ustka, Utrecht Holandia, Rumunia, Grecja, Litwa.

ART CUBE:
Astrid Brünner
Malarstwo, Grafika & Performance
Urodzona w roku 1977 w miejscowości Querfurt
Żyje i pracuje w miejscowości Greifswald
Wykształcenie oraz praca związana z kreśleniem rysunków budowlanych.
Studia magisterskie w instytucie Caspar-David-Friedrich-Institut na uniwersytecie w miejscowości Greifswald
Uprawia wolny zawód jako artystka oraz pedagog sztuki
2014 artystyczna praca projektowa w ramach stypendium Caspar-David- Friedrich-Stipendiums
Od roku 2077 członek stowarzyszenia Kunstverein art-cube Greifswald
www.astridbruenner.de

Enrico Pense
Malarstwo, grafika instalacje
Urodzony w roku 1984 w miejscowości Greifswald
Żyje w miejscowości Greifswald oraz pracuje w wielu miejscach
Od roku 2007 uprawia wolny zawód jako malarz, grafik oraz ilustrator
Wykonuje projekty ponadregionalne w zakresie graffiti/streetart
Od roku 2012 m. in. działa aktywnie pod marką „Saneks Walldesign&#8220;
Od roku 2012 jest członkiem stowarzyszenia Kunstverein art-cube Greifswald oraz członkiem
wspierającym w szkole artystycznej Jugendkunstschule Stralsund.
Wystawy między innymi w miejscowościach: Greifswald, Stralsund, Neubrandenburg, Herford
www.enricopense.de | www.epense.wordpress.com | www.saneks.de

Marcus Schramm
Instalacje mixed media, obiekty, interwencje
Urodzony w roku 1976 w miejscowości Greifswald
Żyje i pracuje w miejscowości Greifswald
Studia na kierunku sztuk pięknych oraz pedagogiki sztuki w instytucie Caspar-David-Friedrich-Institut na uniwersytecie Universität Greifswald
Od roku 2007 współpracownik artystyczny w Katedrze Teorii i Praktyki Sztuk Pięknych, od roku 2014 pełni funkcję profesora zastępczego na kierunku malarstwo, rysunek oraz strategie interdyscyplinarne w instytucie Caspar-David-Friedrich-Institut
Członek-założyciel oraz przewodniczący zarządu stowarzyszenia artystycznego Kunstvereins art-cube e.V.
Członek w związku artystów Künstlerbund MV
www.marcus-schramm.de | www.flux-tours.de

2015.06.19 – 20

Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej "Polityce prywatności".